RolePlay onLine RPoL Logo

, welcome to Hungarian Rpol Community

19:28, 10th May 2024 (GMT+0)

Ajánlók & beszámolók #2.

Posted by Nagash_FFCFor group 0
Gold
player, 150 posts
Wed 27 Jun 2012
at 12:21
  • msg #29

Re: Ajánlók

In reply to Nagash_FFC (msg # 27):

Csak nem célzás volt Serrathnak?:)
Nagash_FFC
GM, 743 posts
Wed 27 Jun 2012
at 12:24
  • msg #30

Re: Ajánlók

In reply to Gold (msg # 29):

Hmmmmmm....

Serrath! Az előző egy célzás volt!! :D
Gold
player, 151 posts
Wed 27 Jun 2012
at 12:26
  • msg #31

Re: Ajánlók

In reply to Nagash_FFC (msg # 30):

Hát igen, urak között már csak így megy a célozgatás, mi?:)
Nagash_FFC
GM, 744 posts
Wed 27 Jun 2012
at 12:44
  • msg #32

Re: Ajánlók

In reply to Gold (msg # 31):

Igazi Lordok között! :)
Nagash_FFC
GM, 746 posts
Wed 27 Jun 2012
at 15:08
  • msg #33

Re: Ajánlók

Na, hát nem befejeztem a Hyperion Bukását is?

Hát no, huhh. Hardcore stuff.

Se Vas se Tűz coming up next!
Damoqles
player, 817 posts
Wed 27 Jun 2012
at 16:56
  • msg #34

Re: Ajánlók

In reply to Nagash_FFC (msg # 33):

Nehogy már ennyivel lerendezd a könyvvéleményezést! :P

Film meg inkább ne jöjjön belőle. :S
Nagash_FFC
GM, 747 posts
Thu 28 Jun 2012
at 07:10
  • msg #35

Re: Ajánlók

Damoqles:
Nehogy már ennyivel lerendezd a könyvvéleményezést! :P


Hááth rendben :D
Nagash_FFC
GM, 748 posts
Thu 28 Jun 2012
at 07:52
  • msg #36

Re: Ajánlók

Dan Simmons - Hiperion és Hiperion Bukása

Mivel már annyiszor írtam, hogy nem vagyok kritikus(nak való sem), ezért egyfajta "geek from next door" érzéssel fogom leírni tapasztalataimat erről a két regényről.

Nem akarok spoilerkedni. Ismertetni fogom nagy vonalakban a Hiperion univerzumát, illetve néhány történet szálat, de el fogom kerülni, hogy lelőjjem a poénokat. Mindez azért, hogy meghozzam a kedvet az olvasáshoz.

Azt első körben tudni kell, hogy Dan Simmons nagy kedvence John Keats brit romantikus költő a 19. századból és a Hiperion ciklus tisztelgés elötte.

A Hiperion univerzumában a 28. évszázadot írjuk. A Föld pár száz éve megsemmisült egy elbaltázott kijevi kisérlett miatt, amelynek során egy mesterségesen generált fekete lyuk vándorolt a Föld magjába és később összeomlasztotta. Szerencsére az emberiségnek sikerült időben elhagyni az anyabolygót az un. Hawking típusú hajtóművekkel felszerelt perdhajókon és kolonizálni a galaxist. Létrejött az Ember Hegemóniája, amelynek az egyik legfontosabb technikai vívmánya a kijevi kísérlet során megalkotott 'távnyelő' (angolul farcaster), ami tulajdonképpen egy szingularitással üzemelő térkapu vagy teleport. Ez alapköve lett a Hegemóniának. A távnyelők olyan megbízhatóak, hogy ezrével használják őket privát és hivatalos célokra: bolygókat kötnek össze velük, privát irodákban helyezkednek el, egyetlen folyót folyatnak megannyi bolygón keresztül vele, olyan házakat hoznak létre, melyeknek minden szobája más bolygón található.
A hivatalosan Hegemónia részévé tett bolygókat mind távnyelőkkel kötik össze és így létrejött az un. Háló. Az ezeken kívül eső kolonizált bolygók peremvidékek, amelyek ugyan részei a Hegemóniának de még nem sikerült a politikusoknak kilobbizniuk, hogy a Hálóhoz csatolják. Ilyen a Hiperion.
A másik fontos technológia az adatszféra: minden Hálóhoz csatolt bolygó körül elhelyezkedik és ezen keresztül pillanatok alatt bármilyen adatot, hírcsatornát le lehet kérdezni. A Hegemónia lakói - a legszegényebbeket leszámítva - rendelkeznek komlogokkal vagy komlog implantokkal, amelyekkel képesek pillanatok leforgása alatt bármely adathoz hozzájutni. A peremvidéki bolygókon gyakran nincsen adatszféra.
Láthatjuk tehát, hogy a Hegemóniai polgárok számára minden karnyújtásnyira van: tér és adat.
A történet fontos szereplői még az MI-k, akik már a kijevi kisérlet során is léteztek. Az MI-k elhelyezkedési helye az InforMag (TechnoCore), ami a Hiperion Bukása végéig az egész emberiség számára ismeretlen helyen helyezkedik el. Ők támogatják az emberiséget, előrejelzésekkel, tanácsokkal látják el, illetve biztosítanak számukra bizonyos technológiákat (pl. a távnyelőket). A regényekben megjelenik a "kibrid" (cybrid) fogalom, amelyet egyetlen más sci-fiben sem láttam még. Központi szerepet játszanak a történetben, a Hiperion Bukásának főszereplője egy kibrid. Ezek olyan genetikailag előállított emberi testek, amelyeket MI-k irányítanak az adatszférán keresztül és amelyekbe képesek feltölteni adataik/személyiségük egy részét.
Mint minden jó űroperában, az Ember Hegemóniája rendelkezik egy rendkívül fejlett hadsereggel a HAD-al, amely az új-bushidora alapozza elveit.
Létezik még egy kvázi emberi frakció is, a Számkivetettek, akik ki lettek tiltva a Hegemóniából és folyamatos háborúban állnak azzal. Ők nagyon fontos szerepet játszanak a két regény során, ugyanis a történet onnan kezdődik, hogy a Számkivetettek meg akarják szálni a Hiperiont.
Értelmes idegen életforma tulajdonképpen nem létezik, mivel a csillagközi terjeszkedés során, ahogy az emberiség találkozott bármi ilyen "rivális" fajjal, rögtön kipusztították őket.
A Hegemóniában megannyi vallás létezik: a keresztény szekta elkocsosult maradványai, zsidó vallás, zen gnoszticizmus, shrike egyház, Muir természetimádó templomosai stb.

Hogy ne torlódjon nagyon össze, új posztban folytatom...
Nagash_FFC
GM, 749 posts
Thu 28 Jun 2012
at 09:01
  • msg #37

Re: Ajánlók

A Hiperion egy kerettörténetbe zárt Canterbury mesék (vagy Dekameron, kinek hogy). Hét zarándok kel útnak Hiperionra, ahol a titokzatos időkripták megnyílni készülnek és a mumus, a Shrike állítólag teljesíti egyikük kívánságát, míg a többieket felszegezi hirhedt tövisfájára, ahol örökkévalóságig szenvednek.
A kerettörténet csupán annyi, ahogy átkelnek Hiperion világán, mivel az időkriptákat nem lehet megközelíteni semmilyen repülő járművel. Itt kevés érdekes esemény történik, azonban főhőseink kitalálják, hogy elmesélik egymásnak történetüket, hogy mi köti őket a Hiperionhoz és a Shrike-hoz, hátha ezzel kissé elütik az időt, sőt talán rá is jönnek a színfalak mögött lapuló turpisságra.
És itt jön a Hiperion igazi erőssége: hat történet (hogy miért nem hét, azt mindenki derítse ki maga :) ) alkotja, de mindegyik más stílusú és mégis szervesen illeszkedik az univerzumba (sőt bemutatja azt), miközben kikerekíti a szövevényes történetet a Hiperion körül. Egy elejtett információmorzsa alapján már az elején tudhatjuk, hogy a zarándokok egyike a Számkivetettek kéme. A történet végére ki is derül, hogy ki.

"Az ember aki Istent kiáltott"
Az első történet Hoyt atyáé, aki a keresztény egyház egy felkent papja. Valójában azonban egy másik ember, Paul Düré atya történetét meséli el, méghozzá napló formáumú horror történet keretében.
Düré atyának számüzetésbe kellett vonulnia, mert egy bolygón történt ásatások során leleteket hamisított meg. Számüzetésének célja Hiperion, ahol egy titokzatos törzs megfigyelése a célja. Egy lángban és villámban életrekelő erdő túlélése után sikerül megtalálnia a Bikurákat, akik egy rendkívül titokzatos népség. Nemtelen, apatikus törzs, amelynek soha nem változik a létszáma (immár több száz éve). Düré atyában ez rengeteg kérdést vet fel és a hosszas megfigyelés után elképesztő dolgokat tapasztal, választ kap a kérdéseire és átértékelődik benne a "keresztség" fogalma.

"A Háború szerelmesei"
A második mesét a katona, Fedhman Kassad meséli el. Ez egy hardcore scifi akciótörténet (engem kicsit 40k-ra emlékeztett ;) ), nem is kevés erotikával fűszerezve.
Kassad elmeséli életét, kezdve attól mikor egészen zöldfülű korában még a marsi katonai iskola szimulációban háborúzta végig a történelem nagy csatáit. Már innentől kezdve fel-felbukkant egy titokzatos nő a szimulációiban, akivel véres csatamezőkön szeretkeztek. A férfi katonai karriere felfele ívelt, elmeséli nagy tetteit és, hogy ezek során mindvégig a nőt kereste. Olvashatunk itt bolygó léptékű terrorakció megtorlást, űrharcot, de végül egy, a Számkivetettekkel történt szerencsétlen találkozásnak hála, Kassad a Hiperionon köt ki, ahol végül találkozik szerelmével, a Shrike-al akik megmutatják neki mi az igazi harc. De végül mégsem azt találja amire számított...

"Hiperioni Énekek"
A harmadik történet a mocskosszájú költőé, Martin Silenusé.
Ez egy egyes szám, első személyben mesélt humoros, szatirikus élettörténet, amely sok helyütt kritika és kinyilatkoztatás a költészetről.
Martin a régi Földön született vagy háromszáz éve, egy gazdag, nemesi családban, a pusztuló Föld és a megfogyatkozott vagyon miatt kénytelen volt elhagyni otthonát, hogy végül nyomorba, agyvérzést követő demenciába és mocsokban turkáló, alantas munkára kárhoztatva nyissa ki szárnyait költőként. Élete műve az Énekek volt, amelyet kezdetektől fogva írt (s végül átneveződik Hyperioni Énekekké), de a megélhetéshez szemetet kellett írnia, amely vagyont, hírnevet és jó létet hozott neki egy véresszájú kiadó berkeiben. Ez azonban nem emelte magaslatokba Martin lelkét, ezért újra a költészet felé fordult és Bús Vili királlyal utazott az újonnan kolonizálandó Hiperionra, ahol Martin a legváratlanabb személyben találta meg múzsáját...

"A Lethe folyó vize keserű"
A tudós története a negyedik, ami talán a legszívhezszólóbb, egy tragikus családregény formáját ölti, jó sok filozófiával és érzelemmel megspékelve. Sol Weintraub a zsidó tudós élete gyönyörű és virágzó volt felesége és kisgyermeke oldalán, egészen addig, míg a leány, Rachel fel nem nőtt s régészként el nem kezdte kutatni a hiperioni Időkriptákat. Az antietropikus áramlatok hatására ugyanis a lány egy olyan betegséget kapott, amely megállíthatatlanul vezetett a lány halálához. Sol és felesége a világon mindent megtett: orvosokat keresett fel, médiában szerepelt s Istennel vitáztak végeérhetetlen éjszakákon keresztül de nem volt megoldás. Végül a tudós felkerekedett, hogy lánya végnapjai elött együtt felkeressék a Hiperiont és a Shrike-ot.
"Pápá Paripám
Légy jó póniló"
:'(

"Elkéstél Jhonny"
A kedvencem a detektív, Brawne Lamia története volt, az ötödik.
Ez egy kicsit noire, kicsit cyberpunk krimi.
A magándetektívlány egy erős, független, határozott nő benyomását kelti, azonban azonnal szerelmes lesz új ügyfelébe, aki egy kibrid és előáll azzal a megbízással, hogy a lány derítse ki, ki ölte meg őt.
A nyomozás és üldözés bolygókon keresztül zajlik, míg feltételezhetővé nem válik, hogy egy másik MI akar végezni Jhonnyval valami titokzatos oknál fogva. Az is kiderül, hogy Jhonny egy személyiségvisszanyerő projekt során kialakított személyiség, akit egy a Föld 19. századában élt költőröl mintáztak (na vajon kiről... :D) A történet kapcsolatba kerül a Hiperionnal, és miután nem kevés harcba keveredtek, Lamia meg kiberróka társa alapos utazást tettek az adatszférában, a lány a történet végeztével úgy dönt, hogy el kell látogatnia a Hiperionra, szellemében és testében kétszeresen is Jhonny emlékét hordozva.

"Siri emlékei"
Az utolsó a Konzul meséje (akinek fogalmam sincs, hogy a regénypáros végéig miért nem derül ki a neve), vagyis pontosabban ő is egy másik ember történetét meséli el elöbb. Ez egy romantikus történet, engem kissé a Kék Lagunára emlékeztetett. Egy űrmatrózról szól, aki Maui Covenant csodálatos, delfinekkel és utazó szigetekkel tarkított óceánbolygóján megismerkedik egy lánnyal, Sirivel. Sajnos munkájából fakadóan a férfi, életében csak néhány alkalommal találkozik vele és minden egyes találkozáskor a nő már tíz évekkel idősebb lesz, de szerelmük rendíthetetlen és kizárólag egymásnak tartogatják magukat. Kapcsolatuk tragikus, mégis csodálatra méltó, de Maui Covenant csodáját a Hegemónia elpusztítani készül. Siri emléke elött adózva a férfi ezt nem hagyhatja...
A Konzult kapocs köti ehhez a két emberhez és ez a történet az, amely tetteit indokolja, azokat, amelyek szoros kapcsolatban állnak a Hiperionnal és az a körül történtekkel.

A regény abszolut lezáratlan. A történetekből sok mindenre választ kapunk, de rengeteg nyitott szál marad. Ez után kötelező elolvasni a Hiperion Bukását.
Morak
player, 595 posts
Thu 28 Jun 2012
at 09:18
  • msg #38

Re: Ajánlók

Tövisek hercege + Tövisek királya

Valaki olvasta? Jó kritikákat kapott.
Nagash_FFC
GM, 750 posts
Thu 28 Jun 2012
at 09:24
  • msg #39

Re: Ajánlók

A Hiperion Bukásának elnevezését igazából nem értem, ugyanis Hiperion nem bukik el.

A második regény formája nem követi az előzőt. Itt több szál fut párhuzamosan. Fő szempont karakterünk Joseph Severn, egy második visszanyert Keats személyiségű kibrid, aki az előző regényből származó okoknál fogva az Időkripták völgyében lévő zarándokokról álmodik, és a Hegemónia Vezérigazgatója Meina Gladstone pontosan ezért tartja maga mellett, miközben a Számkivetettekkel kialakuló háború egyre ijesztőbb méreteket ölt.
Bepillantást nyerhetünk a Hegemónia működésébe, haditanácsokba, vészhelyzeti ülésekbe, viszont amikor Severn alszik, a Hiperioni történések kerülnek előtérbe.

Amíg a Hegemóniában történtek sodródnak, addig a lassan kinyílni készülő Időkripták völgyében szinte állni látszik az idő. Véleményem szerint a zarándokok itt túl sokat tökölnek, volt egy olyan érzésem, hogy Simmons csak húzni próbálja ezt a szálat addig, míg a másiknál a történés beéri.
Amíg zarándokainknak tulajdon fantomaikkal, döntéseikkel és a Shrike-al kell szembenézniük, addig a Hegemónia végzetes veszélybe kerül és egyre nehezebb döntések meghozatalára kényszerül a Vezérigazgató.
Az InforMag MI-jeinek frakciói is ellentétbe kerülnek egymással, de az egyre titokzatosabb mesterséges intelligenciák úgy tűnik egyre komolyabb szerepet kapnak a kialakuló helyzetben.
Kiderül, hogy nem csupán az emberek azok, akik létük során Istent keresik, és, hogy mi történik, ha valaki megpróbálja megalkotni azt.

A történet végére minden összeáll, sorban bukkannak fel a megdöbbentő felfedezések, a hátborzongató igazságok és végül az emberiség érdekében olyan döntés kerül meghozatalra, amely megmutatja, hogy az ember hogyan reagál, mikor váratlanul minden kicsusszan a talpa alól, amelyet eddig természetesnek vett. Megtudjuk a Shrike és az időkripták mibenlétét.

Annyit még megsúgok, hogy Simmons láthatóan híve a happy endnek és az kissé túlutópisztikus mézesmázas befejezéseknek :)

Tudom becsülni az olyan scifi írókat, akik tökéletes magabiztossággal tudnak mozogni egy általuk megalkotott technológiai világban és ezeknek minden oldalát ki tudják használni a történet kerekítés során. A Hiperion/Hiperion bukása első látásra talán science fantasynak tűnik, de aki odafigyel az bizony láthatja a dolgok tudományos oldalát.
Damoqles
player, 818 posts
Thu 28 Jun 2012
at 16:31
  • msg #40

Re: Ajánlók

Te Nagash, én véleményt kértem, nem cselekményvázlatot majdnem-spoilerekkel! ;P
Most komolyan, ezzel elveszed a többiek rácsodálkozását a dolgokra.

Nyo mindegggy.

A pónilovas köszönés a régi fordításban ilyen: "Szevasz, tavasz! -- Jön a nyár!" :)


Morak: Lawrence könyvei? Az első megvan (még nem olvastam), a második tudtommal még az usákoknál sem jött ki.
Morak
player, 596 posts
Thu 28 Jun 2012
at 16:43
  • msg #41

Re: Ajánlók

In reply to Damoqles (msg # 40):

Igen, Mark Lawrence könyvére...könyveire gondoltam. A Tövisek Királyának már megvan a borítója, angolul rendelhető, bár lehet ez csak ilyen pre-order...nem néztem. Csak a Tövisek hercege 3500 HUF, és ennek ellenére is hajlok rá, hogy megvegyem és elolvassam, mert még sehol nem olvastam róla negatívat. De!

A kritikusok ritkán találják el azt, hogy mi számít jónak az emberek körében. :D

Bár egy blogon, ahol nem kritikusok írnak véleményt könyvekről, ott is jókat kapott...szóval akár jó is lehetne.
Nagash_FFC
GM, 754 posts
Thu 28 Jun 2012
at 17:01
  • msg #42

Re: Ajánlók

In reply to Damoqles (msg # 40):

Ez egy beszámoló volt és a véleményezés ott van a sorok közt. Nézd meg! :)
Szerintem nincsenek benne spoilerek, pont minden fordulatot kihagytam :/
Nagash_FFC
GM, 763 posts
Wed 4 Jul 2012
at 07:10
  • msg #43

Re: Ajánlók

Na végeztem a Se vas se tűz-el. Akárki, akármit is mond én nagyon tudom ajánlani. Könnyed, kis, jól felépített, gyors olvasmány.

Na és akkor most: Edgar Rice Burroghs - A Mars Hercegnője

Csak az zavar, hogy nem jó kis klasszikus borítósra tettem szert, hanem a fostos Disney borítósra.
Morak
player, 604 posts
Wed 4 Jul 2012
at 08:41
  • msg #44

Re: Ajánlók

In reply to Nagash_FFC (msg # 43):

Kérnék beszámolót róla. :-)
Nagash_FFC
GM, 764 posts
Wed 4 Jul 2012
at 08:47
  • msg #45

Re: Ajánlók

In reply to Morak (msg # 44):

Rendicsek. Azt hiszem hamar megleszek vele, mivel összvissz 272 oldal.
Egyébként direkt választottam most egy ilyen rövid regényt, mert gyúrok a várhatóan hamarosan érkező Oryx and Crake-re.
This message was last edited by the GM at 09:03, Wed 04 July 2012.
Morak
player, 605 posts
Wed 4 Jul 2012
at 09:02
  • msg #46

Re: Ajánlók

In reply to Nagash_FFC (msg # 45):

Nem 'Oryx and Crake'?
Nagash_FFC
GM, 766 posts
Wed 4 Jul 2012
at 09:03
  • msg #47

Re: Ajánlók

Morak:
In reply to Nagash_FFC (msg # 45):

Nem 'Oryx and Crake'?


De sorry, elírtam.
Amúgy meg Guvat és Gazella, mert magyar fordítás lesz ^^ Csak mikor már...
Nagash_FFC
GM, 773 posts
Fri 6 Jul 2012
at 09:52
  • msg #48

Re: Ajánlók

Sztímpánk rajzpályázat hírdetődött. Ajánlom a grafika iránt fogékonyaknak
(Mondjuk elég irritáló, hogy jobb oldalt a futó képek között Zsuzsa fényképei is felvillannak...)

http://sztimpank.freeblog.hu/a...Kult_es_a_Galaktika/
Nagash_FFC
GM, 774 posts
Fri 6 Jul 2012
at 10:06
  • msg #49

Re: Ajánlók

Inszájder infókat tudtam meg!!!
Ha valakit esetleg érdekel még: a Guvat és Gazella megjelenési dátuma: Július 26.
Damoqles
player, 819 posts
Fri 6 Jul 2012
at 10:59
  • msg #50

Re: Ajánlók

In reply to Nagash_FFC (msg # 49):

Librin 25-öt ír, de ezen már ne múljék.
Nagash_FFC
GM, 775 posts
Fri 6 Jul 2012
at 11:05
  • msg #51

Re: Ajánlók

In reply to Damoqles (msg # 50):

Fákkja meg a Libri én közvetlenül az Európa kiadótol tudakoltam meg.
Nagash_FFC
GM, 776 posts
Fri 6 Jul 2012
at 11:06
  • msg #52

Re: Ajánlók

Ozt most tölthetem majd ki az üresjáratot addig... :/
Morak
player, 607 posts
Fri 6 Jul 2012
at 11:12
  • msg #53

Re: Ajánlók

Mivel 2 nap múlva megint fiatalodom egy évet, megvettem születésnapomra a Felhúzhatós lányt! :D

Ma elkezdem olvasni.
Sign In